Jak na vaping

Česká wiki o elektronických cigaretách a vapování

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


wiki:tc

Toto je starší verze dokumentu!


Temp/TCR/TFR

V tomto tématu se spolu projdeme funkcemi kontroly teploty a tak nějak vším, co s tím souvisí.

Funkce kontroly teploty je ve světě e-kuřáků označována zkratkou TC. Tato zkratka pochází z anglického slovního spojení Temperature Control.

Gripy které tuto funkci ovládají jsou již v dnešní době prakticky standardem, tato funkce nám zajišťuje bezpečí v případě že náplň v atomizeru dojde. Grip dokáže rozeznat zda-li je spirálka tzv na suchu a pokud tuto skutečnost zjistí, stáhne nastavený výkon na nulu a nedopustí aby se nám spálila vata ve spirálce.

Ke správné funkčnosti TC je zapotřebí mít spirálku z podoporovaného materiálu. V dnešní době je nejvhodnější nerezová ocel, značená je jako SS304, SS316L, SS317 atp., přičemž ona písmena SS neodkazují na německé vojsko druhé světové války, nýbrž na anglické označení Stainless Steel.

Mezi další materiály vhodné pro použití se řadí Nikl (Ni200) popřípadě Titan. Tyto dva zmíněné ovšem hrubě nedoporučuji protože při nesprávné funkci TC a překročení určité teploty, mohou se z nich uvolňovat látky, které byly označeny jako možné popřípadě jasně dané karcinogeny (nikl jako takový a oxid titančitý).

Nyní se podíváme na funkci TCR Funkce TCR je označována podle druhu výpočtů které grip v souvstažnosti s rostoucím odporem počítá. Zkratka TCR pochází z anglického Temperature Coeficient of Resistance, tedy teplotní koeficient odporu.

Každý jednotlivý typ drátu má svou TCR hodnotu. Vypíši ti zde, milý čtenáři, ty, které jsou či byly nejčasteji nastavovány.

Materiál TCR (nastavené na gripu) Doporučený odpor pro nejlepší funkci (by Espézetka)
Nerez SS304 0.00105 0.5ohm a výš
Nerez SS316L 0.00092 0.5ohm a výš
Nikl Ni200 0.00620 0.16ohm (hodnota je opravdu v pořádku)
Titan Ti 0.00350 0.16ohm (také správně)

Jak známo, odpor těchto materiálů se úměrně se zvyšující se teplotou zvyšuje také. Hodnota TCR je vlastně hodnota o kterou se zvýší odpor při zahřátí o 1 stupeň celsia.

TFR křivka TFR je v podstatě stejný výpočet jaký nám dává hodnota TCR. Nicméně křivka jako taková nám upravuje, oproti pevně dané hodnotě TCR záchytné body pro výpočet teploty.

Zde můžeš, vážený čtenáři, vidět jak se bude zvedat odpor spirálky se vzrůstající teplotou.

Gripu jsme tedy dali jasně najevo jaké hodnoty by měl vypočítat a dle nich se žhavení řídí.

Pro správnou funkci teplotních režimů je nutno přísně dodržet několik základních pravidel.

1) pokud motáme spirálku, motáme ji s mezerami (pokud je z nerezu, můžeme i bez mezer)

2) pokud je spirálka bez mezer a je z nerezu tak ji musíme několikrát přežhavit v režimu výkonu do oranžova aby vznikla na povrchu drátu vrstva oxidů které nám jednotlivé otočky od sebe odizolují.

3) odpor spirálky kterou se chystáme použít v režimu TC se musí vejít do gripem podporovaného rozmezí.

4)zásadní bod je abychom atomizér, který máme nachystaný pro TC, nasadili na grip při pokojové teplotě atomizeru. Zajistíme si tak bezproblémovou funkčnost TC.

5)u některých gripů je třeba odpor spirálky manuálně uzamknout do paměti gripu. Jak na to najdete v manuálu toho kterého gripu. Článek se průběžně doplňuje.

píše Espézetka

wiki/tc.1496250566.txt.gz · Poslední úprava: 31.05.2017, 19:09 autor: espezetka