Jak na vaping

Česká wiki o elektronických cigaretách a vapování

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


wiki:liquid:michani

Míchání vlastních e-liquidů

Pokud chcete experimentovat, můžete si namíchat i vlastní e-liquid. Proč něco takového zkoušet? Máte přehled o látkách, které ve výrobku máte, a je to ve výsledku mnohem levnější. Nejdřív si ale musíme vyrobit bázi.

Výroba základní báze

Co je to báze? Báze je základní stavební kámen každého e-liquidu, skládá se z VG, PG a popřípadě demineralizované vody. Je to vlastně e-liqiud, který nemá příchuť a nikotin.

Potřeby pro míchání liquidu jsou v podstatě následující:

  • lahvička
  • báze
  • aroma
  • injekční stříkačka s jehlou pro přesné dávkování
  • pipeta.

Všechny potřebné látky na vlastní bázi najdete zde http://www.fichema.cz/314-baze.

Zvolte si poměr VG a PG báze, odměřte si množství, slijte do vymyté lahve či lahvičky, protřepejte a nechte odležet 2-3 dny. To je vše.

Příklad: Chci namíchat 50 ml báze 80%VG/20%PG. Použiji tedy 40 ml VG, 10 ml PG. Protřepu a nechám odstát. Po 2-3 dnech je báze hotová.

Výroba e-liquidu

Finální e-liquid namícháme ze základní báze, nikotinové báze a aromatu, podobně jako jsme míchali základní bázi. Nikotinové báze i aromata jsou k dostání v obchodech zaměřených na e-cigarety. Není to nic jiného než počítání s poměry. Po smíchání protřepejte a nechte zrát doporučenou dobu, kterou udává výrobce.

Příklad: Chci namíchat 10 ml e-liquidu s koncentrací 2 mg/ml. Máme bázi VG80/PG20, čistou nikotinovou bázi (20 mg/ml), a aroma, kterého bude 10 % v celém e-liquidu. Použiji tedy 1 ml báze s nikotinem (protože když rozmíchám 20 mg/ml do 10 ml, dostanu bázi s nikotinem která bude mít 2 mg/ml), 8 ml čisté báze a abych měl ve finálním výsledku i 10% aromatu v liquidu použiji 1 ml aromatu.

Pozor! Nikotin je prudký jed, pokud si nevěříte, používejte ochranné pomůcky, jako jsou například brýle nebo rukavice.

Porovnání ceny vyrobeného a kupovaného liquidu

  • báze 50/50 – 2 L stojí 209 Kč, 8 ml báze stojí 0,83 Kč
  • 10 ml nikotinové báze 20 mg/ml stojí 34 Kč, 1 ml stojí tedy 3,4 Kč
  • 10 ml běžného aromatu stojí 130 Kč, 1 ml stojí 13 Kč

Získáváme tedy velmi zajímavá čísla, vyrobený 10 ml e-liquid stojí cca 17 Kč. Kupovaný e-liquid může stát i 5x tolik.

Mýty a rady na konec

Nespoléhejte se na odměřování pomocí kapek, raději si zvykněte na procenta. Dříve bylo základní poučkou 1 ml=1 kapka příchutě, jenže dnes se tato jednotka liší v závislosti na výrobci aromatu a někdy ani jeden výrobce nezaručí stejný objem kapky u různých příchutí.

Pokud si pořídíte novou příchuť, začněte s dávkováním opatrně. Přidat se dá vždycky. Pravda, naředit také :-).

Dalším mýtem přetrvávajícím z počátků vapingu je: „Ovocné příchuti se vapují ihned, uležením nezískají, naopak chuť jim degraduje“.

Mnoho výrobců přechází na výrobu aromat z čistě přírodních složek. Určitá doba zrání je pak nutná, časem se stabilizuje, případně ještě vylepšuje.

Jøey

wiki/liquid/michani.txt · Poslední úprava: 21.07.2017, 07:09 autor: dominojirotka