Jak na vaping

Česká wiki o elektronických cigaretách a vapování

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


wiki:ohm

Ohmův zákon

Ohmův zákon využijí především vapeři, kteří používají mechanické mody, aby zjistili, jaký výkon bude procházet spirálkou a zda daná baterie zvládne tento výkon. Dále může posloužit k informativním účelům tj. zjistit, zda vám mod ukazuje pravdivé informace, jestli bude mod schopný pracovat s daným odporem atp.

Jak na počty?

Vzorec Ohmova zákona vypadá následovně: U = R * I

U - napětí na spirálce udávané ve voltech [V]

R - odpor spirálky udávaný v ohmech [Ω]

I - proud procházející spirálkou udávaný v ampérech [A]

Jednoduchými úpravami vzorce můžeme vypočítat jak odpor spirálky, tak i proud jí procházející:

R = U / I

I = U / R

Určitě jste si všimli, že z tohoto vzorce výkon nevypočítáme. Vzorec pro výkon je velice podobný a není nikterak těžší: P = U * I

P = výkon procházející přes spirálku udávaný ve wattech [W]

Uznávám, že problematika Ohmova zákona se může zdát na první pohled složitá. Po chvilce čtení vám však bude vše jasné. Vzorce nejsou nijak složité na zapamatování a určitě se jejich používání vyplatí.

Užitečné aplikace

Pro méně zdatné počtáře, kterým není vše úplně jasné, je určena tato stránka –> http://www.steam-engine.org/ohm.html, kde stačí pouze zadat požadované hodnoty a výsledek vyleze sám. Je však v angličtině.

Ikona zámku značí zamknutou hodnotu - tato hodnota se v průběhu výpočtu nezmění. Pro výpočet všech informací je zapotřebí zadat alespoň dvě hodnoty.

Dalším užitečným nástrojem pro výpočty aj. může být aplikace na telefon Vape Tool. Je na zařízení s Androidem https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stasbar.vape_tool&hl=cs i na přístroje s iOS https://itunes.apple.com/cz/app/vape-tool/id1143925581?mt=8. S aplikací se pracuje velice podobně jako se Steam Engine.

Jiří Bureš

wiki/ohm.txt · Poslední úprava: 21.07.2017, 15:07 autor: duf