Jak na vaping

Česká wiki o elektronických cigaretách a vapování

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


wiki:baterie

Výběr bateriového článku

Zásady a používání baterií Li-Ion

Ze všeho nejdříve si řekneme jednoduché zásady, jak s bateriemi pracovat, popřípadě si vysvětlíme některé pojmy.

  • baterie Li-Ion nemají „paměťový efekt“, není je nutno vybíjet po prvním nabití do nulové kapacity
  • horko baterii škodí, a tak ji nenechávejte na přímém slunci
  • nenechávejte baterii zcela vybít
  • časté nabíjení baterii neubližuje
  • 1 nabíjecí cyklus se počítá jako z 0 % na 100 %, takže když každý den nabijete baterii o 25 % její kapacity, tak plný jeden cyklus dovršíte za 4 dny
  • používejte externí nabíječky pro konkrétní typ baterie s automatickým vypnutím při plném nabití baterie
  • nenabíjejte při teplotě pod bodem mrazu a nad 50 °C
  • skladujte baterii v suchu a na chladném místě (+0 °C „těsně nad nulou“ ideálně s nabitím na 50 % kapacity = nejmenší ztráta kapacity baterie), co 3 měsíce kontrolujte a případně dobíjíte
  • pokud baterii přepravujete, dbejte na to, aby nedošlo ke zkratu baterie, noste je proto v pouzdře.
  • nepoužívejte poškozené baterie, pokud je natrhnutý obal baterie, je potřeba ji nově přebalit smršťovací folií

Při výběru baterie si je potřeba uvědomit, jakým způsobem ji budeme používat. Bude sloužit pro klasické MTL anebo budete potřebovat vysoký výkon na mraky? V případě MTL nemusíte řešit tolik výkon. I nejslabší článek na trhu což je Panasonic NCR18650B – 3400mAh dokáže poskytnout 25W výkonu při jedné baterii což vám bude na MTL stačit. Baterii vždy vybírejte podle toho, jaké výkony z ní budete chtít tahat.

Co je to kapacita baterie?

Kapacita baterie se vždy uvádí v mAh (mili-Ampér-hodinách). Pomocí této jednotky se vyjadřuje celkový náboj, který je při plném nabití schopna baterie pojmout. 1 Ah je definována jako náboj, který akumulátor či článek dokáže dodat do obvodu při konstantním proudu 1 ampér za dobu 1 hodiny.

Výrobci baterií

Vždy se držte ověřených výrobců baterií, jako jsou například: Sony, LG, Sanyo, Samsung. Rozhodně se vyhněte bateriím od pochybných výrobců, jaké jsou například: TrustFire, Ultrafire, GTF a podobné čínské baterie, které mají vylhané parametry. Ne, opravdu baterie typu 18650 neexistuje s kapacitou 9800mAh. Jedny z nejlepších baterií zaměřené na kapacitu mívají okolo 3400mAh. Baterie zaměřené na vysoké odběry proudu mívají kapacitu nižší, klidně i 2500mAh.

Baterie pro regulovatelný mód

Pokud vlastníte regulovatelný mód, tak máte výběr o něco jednodušší. Jde jen o to, říci si kolik wattů budete potřebovat, a podle toho baterii vybrat. U baterie se vždy uvádí kapacita a proud, který je schopná kontinuálně dodávat, například LG HG2 3000mAh 20A. Výkon baterie si vypočítáme jednoduše a to: P=U*I. Napětí článku dosazujeme 3,7V, což je jmenovité napětí a proud baterie dosadíme v tomto případě 20A, takže nám vyjde 3,7*20=74W. To je maximální výkon, který je baterie schopna dodat. Při použití dvou nebo tří baterií, se nám maximální výkon zdvojnásobí, či ztrojnásobí. Nesmíme ale zapomenout, že není dobré fungovat na hraně baterie a že elektronika našeho módu nemá 100% účinnost, takže náš vypočítaný výkon vynásobíme koeficientem 0,8 a máme jistotu, že baterii nepřetěžujeme.

Příklady baterií:

TYP KAPACITA UDÁVANÝ PROUD MAXIMÁLNÍ VÝKON ROZSAH POUŽITÍ
Panasonic NCR 18650B 3400mAh 6,8A 25W 0-20W
LG HG2 3000mAh 20A 74W 0-60W
Sony VTC4 2100mAh 30A 111W 0-90W
Sony VTC5 2500mAh 30A 111W 0-90W
Sony VTC6 3000mAh 20A 74W 0-60W

Baterie pro mechaniku

Znovu se budeme řídit výkonem, který budeme potřebovat. Jenže u mechaniky nemáme žádnou elektroniku, která by se nám o to postarala. Proto se u mechanických módů musíme řídit i Ohmovým zákonem. Musíme tedy znát odpor žhavící hlavy, či vlastního námotu.

Například: Chceme fungovat v průměru na 40 W, jmenovité napětí je 3,7 V, takže musíme namotat 0,34Ω a proud z baterie bude 10.8 A.

Druhý příklad: Máme k dispozici žhavící hlavu s odporem 0,2Ω, jmenovité napětí máme znovu 3,7 V, tak si spočítáme, že z baterie poteče 18,5 A a dostaneme se v průměru na výkon 68 W.

Odkaz na: Ohmův zákon

Při použití dvou baterií v mechanice musíme vědět, jak jsou zapojeny. Pokud je zapojení paralelní, tak nám jmenovité napětí zůstává 3,7V, ale baterie zvládnou dvojnásobný proud, například 2x20A. Pokud je zapojení sériové, tak musíme počítat se jmenovitým napětím 7,4V ale maximální proud bude odpovídat maximu jedné baterie.

Příklad:

LG HG2

1S2P: 3,7 V, 6000 mAh, 40 A

2S1P: 7,4 V, 3000 mAh, 20 A

U baterií se dá využít i možností jejího maximálního pulzního proudu, ale je nutno znát datasheet baterie a vědět, jakým způsobem byla na maximální pulzní proud testována při vybíjení. Například 60 A po dobu 5 sec, 30 sec pauza. Při takovém používání baterie, ale už může docházet k nadměrnému zahřívání a nelze to doporučit pro běžné každodenní používání.

Nabíjení baterií

Veškeré Li-ion baterie se nabíjejí režimem CC-CV, to znamená, že nabíječka nabíjí baterii konstantním proudem např. 1 A do doby, než napětí na baterii vyleze na 4,2 V. V tuto chvíli se nabíječka přepne na režim konstantního napětí, kdy drží stále 4,2 V, ale proud postupně klesá skoro do nuly. Nabíječka většinou nabíjení odpojí, když proud spadne pod hranici 100 mA. Vždy nabíjejte baterie buď v módu, pokud nabíjení podporuje, nebo v externí nabíječce, která je určená pro tento druh baterií. Nezapomeňte, že baterie by se nikdy neměla dostat nad hodnotu 4,2 V. Pokud máte dvou, nebo tří bateriový mód, tak používejte vždy stejné druhy a stejně staré baterie.

Balancování

Pokud v modu nabíjíte víc jak jednu baterii, je nutno pohlídat, aby žádný z článků nepřesáhl hodnotu 4,2V. K tomu slouží balancer, který se stará o nabití každého článku tak, aby byl nabit co nejvíce, ale zároveň hlídá, aby žádný článek nebyl přebíjen. Pokud baterie nabíjíte v externí nabíječce, tak vás tento problém netrápí, protože nabíječka nabíjí každou baterii zvlášť.

Závěr

Pokud je obal baterie poškozen, zejména tehdy, mohlo-li by při zasouvání baterie do šachty gripu dojít ke zkratu plusového kontaktu (horní vystouplý kontakt) a minusového kontaktu, kterým je celé tělo baterie, tuto baterii nepoužívejte. Baterii lze znovu obalit pomocí speciální, teplem smršťovací folie.

- Vít Richter, Jøey

wiki/baterie.txt · Poslední úprava: 21.07.2017, 06:48 autor: dominojirotka