Jak na vaping

Česká wiki o elektronických cigaretách a vapování

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


wiki:mody

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
wiki:mody [31.05.2017, 12:22]
duf vytvořeno
wiki:mody [26.07.2017, 21:31] (aktuální)
espezetka [Hybridní mody]
Řádek 1: Řádek 1:
 ===== Mechanické/​regulované mody ===== ===== Mechanické/​regulované mody =====
  
 +==== Úvod do mechanických modů ====
 +
 +Mechanické mody se vyznačují obzvláště tím, že nemají jakékoliv ochrany proti zkratu, proti přepětí, ​ příliž nízkému odporu či jiné ochrany zajišťující bezpečnou manipulaci se zařízením. Jsou tedy potencionálně nebezpečné hlavně v nezkušených rukou.
 +
 +Rozebereme si tedy základní poučky, obecně známé fakta, díky kterým pochopíme problematiku lépe.
 +Jak už bylo v úvodu řečeno, mechanické mody, chcete-li gripy, jsou neregulované zařízení skládající se z většiny z těla, ve kterém je samotná baterie typu 18650, dále tlačítko zajišťující propojení baterie s atomizérem a popřípadě ještě vyměnitelný centerpin, což je výsada spíše profesionálnějších mechanik. V dnešní době existují ale i "​regulované"​ mechanické mody, mezi nimiž za zmínku stojí hlavně mechanický grip Wismec Noisy Cricket druhé generace, který jako jeden z mála poskytuje ochrany proti přepětí, dokonce je zde implementován i potenciometr (což je terminus technicus součástka měnící napětí ve V na výstupu) a dá se tedy mluvit spíše o hybridním regulovaném modu s prvky mechanického modu než jako o mechanickém modu.
 +
 +**Základní rozdělení:​**
 +
 +  * Trubkové mechanické mody
 +  * Box mody
 +  * Hybridní mody
 +
 +==== Trubkové mody ====
 +
 +Vycházejí z nejklasičtějšího sestavení - dutý materiál, ve kterém je uložena baterie. Jsou to nejméně náročné typy mechanik na údržbu, nicméně poskytují jen jednu baterii jakožto zdroj výkonu. Nejčatěji se setkáváme s typem, který podporuje baterii typu 18650, ale není výjimkou se setkat i s většími mody, které pojmou i baterie 26650, což už je pořádná porce výkonu.
 +
 +Pořád se ale bavíme v nejpřímější rovině, co například spínání? To je řešeno buď tlačítkem zespodu nebo z boku, které při stlačení propojí tělo s minusovým pólem baterie a přitlačí plusový pól na centerpin. Vznikne okruh ve kterém až do vypnutí tlačítka prochází proud.
 +
 +Existuje i lepší varianta, a to konkrétně magnetické spínání. Hlavní výhodou je zde absence pružiny, která pomáhá klasickému spínání vracet se do polohy vypnuto, a tedy tlačítko a potažmo spínání nezatěžuje baterii přechodovým odporem na spínání. Každý majitel mechanického modu může jistě říci, že nemagnetické spínání se po chvíli může až nepříjemně zahřát. Na vině je spojení baterie s tělem, které je v případě trubkových modů nevyhnutelné.
 +
 +Jak tedy zjistíme, zda-li je baterie vhodná? Vážně to není jen o namontování atomizéru na mod a vložení baterie, jelikož zde musíme do praxe zapojit i matematiku a elektrotechniku. I přes to, že existuje nepřeberné množství tabulek na přepočet Ohmova zákona, uvedeme si jednoduchou rovnici zde;
 +Platí, že: R = U/I, kde R = ohmy, I = proud (počítejme vždy maximální **kontinuální** vybíjecí proud baterie) a U = napětí (plné baterie, 4.2V v případě klasických 18650/26650 článků. Pokud tedy mám baterii Aspire 18650 40A a chci vědět, co zvládne baterie nejvíce, dosadím si do rovnice:
 +
 +**R = 4.2/40 = 0.108ohm**
 +
 +Vychází nám tedy, že baterie by teoreticky zvládla odpor až 0.10 ohmu, jenže musíme brát v potaz i úbytky napětí, ztráty na výstupech a určitou rezervu v proudu. Obvykle dáváme rezervu 6-7A v závislosti na baterii. Obecně platí ale hodnota -6A z toho, co udává výrobce. Takže tedy při dosazení hodnot nám vyjde, že odpor minimální na jednu baterii může být maximálně 0.12 ohmu. To je rozdíl, který většinou rozhoduje o bezpečnosti. Rozdíl byť jen minimální může znamenat katastrofu. Je tedy nezbytné si dávat velký pozor a raději 2x počítat, než jednou spočítat a posléze řešit popáleniny a další vážné zranění spojené s explozí článku.
 +
 +Dále si můžeme zmínit i možnosti u hybridních mechanických trubek, kde rozdíl spočívá v možnosti si nastavit délku trubky a použít teoreticky 2 články 18350 zapojené v sérii. Problematiku sériového a paralelního si rozebereme v článku k tomu určeném.
 +
 +==== Box mody ====
 +
 +Jak už bylo na začátku zmíněno, existují i mechanické box mody, což je dle doslovného překladu krabička, ve které jsou baterie zapojené na výstup (dále jen centerpin). Zpravidla jsou v boxu 2 baterie typu 18650, které můžeme mít zapojené jak v sérii, tak v paralelním zapojení. ​
 +
 +Zde můžeme najít též významné rozdíly v konstrukci, a to zejména v pracovním prostoru pro ni určenou. Laicky přeloženo můžeme zde implementovat například jednoduchou ochranu proti vysokému proudu (MOSFET), můžeme experimentovat,​ přidat i vypínač, který chrání před omylným sepnutím tlačítka atd.  Pořád se ale bavíme o mechanickém modu, který jako takový z principu ochrany postrádá, jelikož se poté už nedá bavit o čistě mechanickém modu, ale spíš se označuje termínem „regulated mechanical mod“. Už jen z anglického názvu je jasné, že už se bavíme o určitém druhu ochrany vně modu.
 +
 +Box mody nemusí být vždy jen na 2 baterie, existuje nepřeberné množství zapojení článků, kdy jako základ máme buď sériové, či paralelní zapojení a v případě 4 a více bateriových modů se jedná o sérioparalelní,​ či více baterií v sérii/​paralelu. Mezi takové, kde najdeme více než 2 baterie se řadí například Hammer of god V2, který má zapojení 2 baterií v sérii, a každého páru sériově zapojených baterií ještě zapojené paralelně, tedy sérioparalelní řazení.
 +
 +
 +
 +
 +-- //Jiří Grebeníček//​
wiki/mody.1496226149.txt.gz · Poslední úprava: 31.05.2017, 12:22 autor: duf